İBB'nin, son dört yılda spor yatırımlarında altın dönemi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
İBB'nin, son dört yılda spor yatırımlarında altın dönemi
İBB, son dört yılda spor yatırımlarında atağa geçti. 48 olan tesis sayısı, yüzde 40 artarak 67’ye yükseldi. İBB tarihinin ilk atletizm pisti Maltepe’de açıldı. Okul bahçelerine 35 yeni spor salonu yapıldı. Haliç’i su sporları merkezi yapacak tesisin yapımında da son aşamaya gelindi. 25 mevcut tesisi, modern merkezlere dönüştüren çalışmalar da devam ediyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), sporun ve Olimpiyat ruhunun geniş kitlelere yayılması, spor alanında kalıcı eserler bırakılması, fiziksel aktivite düzeyinin arttırılarak sağlıklı ve sportif bir toplum oluşturulması amacıyla 2019 yılından buyana spor yatırımlarına da hız verdi. “Hareketli, zinde, mutlu şehir” sloganıyla Spor Master Planı’nı devreye alan, “Sporu yaşam biçimi olarak benimsemiş, yaşam kalitesi yüksek, aktif bir İstanbul” vizyonuyla çalışmalarını yürüten İBB, spor alanında önemli yatırımlar hayata geçirdi.

TESİS SAYISI 4 YILDA 48’DEN 67’YE YÜKSELDİ

İBB Gençlik ve Spor Müdürlüğü ile Spor İstanbul iş birliğinde 2019 yılına kadar 48 spor tesisinde spor hizmeti veren İBB, bugün 67 merkezde spor imkanı sunuyor. İnşaat, çevre düzenlemesi ve test çalışmaları tamamlanan tesisleri birer birer hizmete açan İBB ilk olarak 2019 yılında Büyükçekmece Tenis Kortlarını bölge halkının kullanımına sundu. 2020 yılında yenileme çalışmaları tamamlanan Cemal Kamacı Spor Komplesinde, Yeşilce Spor Tesisinde ve Yenikapı Spor Tesisinde vatandaşlara ve sporculara hizmet vermeye başladı.  Sultangazi Gazi Spor Tesisi ve Güngören Spor Merkezleri de 2021’de açıldı.

SON 1 YILDA 8 YENİ TESİS AÇILDI

Tesisleşmedeki en önemli atılım ise son bir yılda gerçekleştirildi. İBB geçtiğimiz yıl Esatpaşa Spor Tesisini, uluslararası düzeydeki Maltepe Kenan Onuk Atletizm Pistini, Gazanfer Bilge Otogar Spor Merkezini, Arnavuktöy Yüzme Havuzunu ve Bayrampaşa Yüzme Havuzunu tamamlayarak hizmete açtı. İBB bu yılın başından itibaren Sultanbeyli 100. Yıl Spor Tesisini, Silivri Müjdat Gürsu Spor Tesisinin yeni spor alanlarını ve Gaziosmanpaşa Halit Kıvanç Şehir Stadının açılışlarını gerçekleştirdi.

35 YAPILDI 15’İ YOLDA

İBB tarafından yapılan ve 2019 yılına kadar 185 olan Okul Spor Salonlarına, bu dönem 35 yeni salon daha eklendi. Keşif, tespit ve proje çalışmalarının tamamlanmasının ardından 15 okula daha spor salonunun yapım çalışmalarına 2023’ün ilk günlerinde başlandı.

HALİÇ SU SPORLARINDA MERKEZ OLACAK

Gaziosmanpaşa, Bağcılar, Kartal, Üsküdar, Fatih, Bahçelievler ve Ataşehir ilçelerinde yüzme havuzları, statlar, halı sahalar, fitness salonları, basketbol sahaları ve birçok branşta hizmet verecek olan yeni spor tesisleri yapılıyor. Su sporları merkezleri de İBB tarafından yapımına öncelik ve hız verilen spor yatırımlarının başında geliyor. Yapımında son aşamaya gelinen Haliç Su Sporları Merkezinin çok yakında açılarak kano ve kürek gibi branşlarda kulüplere ve sporculara müsabakalarında ve antrenmanlarında ev sahipliği yapması sağlanacak. Uluslararası ölçekli bir başka su sporları merkezinin de Maltepe’de yapılması için çalışmalara başlandı.  İstanbul’un 6 noktasında daha butik tarzda spor sporları merkezleri yapılıyor. Tüm bu çalışmalar tamamlandığında 15 yeni spor tesisi daha İstanbul’a kazandırılmış olacak.

25 TESİSTE YENİLEME ÇALIŞMASI

Mevcuttaki spor tesisleri de günün koşullarına ve İstanbulluların ihtiyaçlarına göre yenileniyor. İBB Gençlik ve Spor Müdürlüğünün koordinesinde Tesisler Bakım ve Onarım Müdürlüğü tarafından yapılan bakım, onarım ve yenileme çalışmalarına 4 yılda 25 spor tesisi dahil edildi. Aralarında Beyoğlu Yüzme Havuzu, Pendik Kurtköy Spor Kompleksi, Silivri Müjdat Gürsu Spor Tesisi ve Sultangazi Hamza Yerlikaya Spor Kompleksi gibi tamamen yenilenen spor tesislerini de kapsayan çalışmalar sırasında 14 halı saha, 3 stat ve 14 tenis kortu alt yapısı dahil olmak üzere yeniden yapıldı. Cebeci Spor Kompleksinin stat bölümü ile Balat Spor Tesisinin 2 futbol sahası, Çakmak Yüzme Havuzunun tamamı, Kaynarca Spor Tesisinin halı sahaları ve tenis kortları ile Hakkı Başar Spor Tesisinin tamamı ve Tuzla Sahil Spor Tesisinin tenis kortlarındaki yenileme çalışmaları ise devam ediyor.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
1 ve 19 Mayıs'ta raylı toplu taşıma hizmetleri ücretsiz!Önceki Haber

1 ve 19 Mayıs'ta raylı toplu taşıma hizm...

Cemal Enginyurt; “14 Mayıs’ta 21 yıllık talana, yolsuzluğa, haksızlığa dur diyeceğiz”Sonraki Haber

Cemal Enginyurt; “14 Mayıs’ta 21 yıllık...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar