Başkan İlgezdi; “Ataşehir İstanbul’un parlayan yıldızı”

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Başkan İlgezdi; “Ataşehir İstanbul’un parlayan yıldızı”
Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi 2022 yılına girerken yerel basın mensuplarıyla buluşarak, 2021 yılını ve 13 yıldır yapmış oldukları icraatları anlattı.

Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, 2022 yılına bir kala yerel basın mensuplarıyla Ataşehir Belediyesi’nde bir araya gelerek 13 yılda yapmış olduğu icraatları ve Ataşehir’in sorunlarını anlatarak basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi’nin düzenlediği basın toplantısına Belediye Başkan Yardımcıları Sadık Semih Kayhan, Ekrem Köse, Hüseyin Hışman, Abdullah Der, Orhan Çerkez ve yerel basın mensupları katılım sağladı.

Başkan İlgezdi 2009 yılında görevi aldığı günden bu güne yaşadıkları sıkıntıları, sorunları, pandemi sürecinde yaptıklarını, imar ile ilgili gelişmeler hakkında bilgi verdi.

Covid-19 salgını sürecinde zor günler yaşandığını belirten Başkan İlgezdi, iki meclis üyesi arkadaşlarının hayatını kaybettiğini ve salgında birçoğumuzun yakınlarını kaybettiğini ve kayıpların hala devam ettiğini söyledi.

 

HERTÜRLÜ ELEŞTİRİYEDE, ÖZ ELEŞTİRİYEDE AÇIĞIM

Başkan İlgezdi, basın mensuplarının yapmış olduğu her türlü eleştiriye ve öz eleştiriye açık olduğunu belirterek; “ Hep iyi şeyleri yazarsanız işlerin iyi gitmediği anlaşılır. Gördüğünüz yanlışları yazacaksınız ki bizde ona göre hareket edeceğiz. Sokağı benden daha iyi biliyorsunuz. Bana her türlü soruyu sorabilirsiniz. Eleştiriye de, öz eleştiriye de açığım”dedi.

2009’DA ATAŞEHİR’İ BİR KULÜBEDE DEVİR ALDIM

2009 YILINDA Ataşehir’i bir kulübede devir aldığını belirten Başkan İlgezdi; “ 13 yılda arkadaşlarımla beraber çok güzel işler yaptık. Belediye kurulduğunda Atatürk Mahallesi hariç diğer 17 mahallenin ciddi sorunları vardı. Hiçbir mahallenin alt yapısı yoktu. İmar planları bu güne kadar çıkmış olsaydı Ataşehir’in her mahallesi Batı Ataşehir gibi olurdu.”

BENİM ASLİ GÖREVİM BU KENTE HİZMET ETMEK

Benim asli görevim bu kente hizmet etmek diyen Başkan İlgezdi, Ataşehir’in 7 mahallesinin Kadıköy’den, 10 mahallesinin de Ümraniye, Üsküdar ve Sancaktepe’den bağlandığını belirterek; “ bu mahalleler bize sorunlarıyla birlikte geldi. Mahallelerimizin imar planları yok, mülkiyet problemleri var. Bana çöp toplamak marifet mi diyorlar. Evet marifet. Bu mahallelerde haftada bir çöp alınıyordu. Biz her gün çöp topluyoruz” dedi.

BİR KENTİ REVİZE ETMENİN YOLU İMAR PLANLARINDAN GEÇER

BUGÜN Ataşehir’in en büyük sorunu imar planları. Bir kenti revize etmenin yolu imar planlarından geçer diyen İlgezdi; “ 17 mahallemizde imar sorunları var. Bugün yarın diyerek bizi 13 senedir oyalıyorlar. İmar olmadan bir kenti revize edemezsiniz. İçerenköY Mahallesi’nin planları 1989 yılında çıkmış olan plan ve mahallenin yüzde 50’si yeşil alan gözüküyor. Yapılan son planlarda bilindiği üzere yargıdan geri döndü. İçerenköy Mahallesi’nin imar planları bitmiş durumda. Önümüzdeki İBB Meclis gündemine gelmesini bekliyoruz” dedi.

İBB MECLİS ÇOĞUNLUĞU AK PARTİ’DE

Büyükşehir’i Ekrem İmamoğlu kazandığında 6 ay içerisinde planları çıkaracağımızı söylemiştim diyen Başkan İlgezdi; “ fakat Ekrem Başkan tek başına İstanbul’u kazanamadı. İBB Meclis çoğunluğu ve komisyonlar AK Parti’de. Planlar ortak kararla çıkıyor. Mecliste grubu bulunan tüm partilere, emeği geçen tüm meclis üyelerine planlar çıktığında tek tek teşekkür edeceğim.”

ATAŞEHİR BELEDİYESİ OLARAK TEK BAŞIMA PLAN YAPMA YETKİM YOK

Ataşehir Belediyesi olarak hiçbir şeyi tek başına yaptığını iddia etmediğinin altını çizen Başkan İlgezdi yapılan çalışmalara katkılarından dolayı Adalet Kalkınma Partisi, İYİ Parti ve diğer partilerin Büyükşehir ve ilçe meclis üyelerine ve başkanları ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'na teşekkür ederek, “Ataşehir Belediyesi olarak benim tek başıma plan yapma yetkim yok. Planı Büyükşehir Belediyesi ile birlikte yapıyoruz. Ben hem Büyükşehir Belediyesi hem de Ataşehir Belediyesi'ndeki siyasi parti guruplarına ilçe başkanlarına ve meclis üyelerine bu anlamda teşekkür ediyorum” dedi.

DEVRİNİ BANA YAPIN, TAPULARI AK PARTİ İLÇE BAŞKANI VERSİN

Örnek ve Esatpaşa’da tapusunu alamayanların olduğunu, bir grup vatandaşın tapusunu uygun fiyata kendilerinin verdiğini belirten Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, “Kalan tapuları bana devrini yapsınlar. Ben Adalet ve Kalkınma Partisi İlçe Başkanı İsmail Erdem'e vereyim tapuları kendisi dağıtsın. Ödemeyi oturup birlikte konuşup karar veririz.” Dedi.

YENİÇAMLICA “6 AYDA SİZİN SORUNUNUZ ÇÖZERİM.” ÖZ ELEŞTİRİSİ

Ataşehir’in en büyük sorunlardan bir tanesinin Yeni Çamlıca Mahallesi mülkiyet sorunu ile ilgili  göreve geldiğinde “6 ayda sizin sorununuz çözerim.” dediğini, bu konuda eleştiriler aldığını ifade eden Battal İlgezdi,  göreve gelir gelmez ilçe belediye başkanlarının yetkileri elinden alındığını, bu konuda hiçbir şey yapamadığını söyledi.

BÖLGEDEKİ 12 DÖNÜMLÜK BİR ALANIN DEVRİNİN ALINIYOR

Başkan İlgezdi, Yeni Çamlıca Mahallesi’nde tapu sorunu yokken YEDPA’nın mahkemeye giderek planı iptal ettirdiği için sorun oluştuğunu, bölgedeki 12 dönümlük bir alanın devrinin alınmakta olduğunu, devir aldıktan sonra şuyulandırmaya giderek sorunun çözüleceğini kaydetti.

SİYASİ PARTİLERDEN BÖLGEDE İMAR PLAN ÇALIŞMASINA KATKI İSTEYECEĞİZ

YeniÇamlıca bölgesinin mülkiyet sorunu çözüldükten sonra siyasi partilerden bölge ile ilgili yapılması gereken imar plan çalışmasına katkı vermelerini isteyeceklerini ifade etti.

YENİÇAMLICA'DAKİ SORUNU HANGİ SİYASİ PARTİ ÇÖZMEK İSTİYORSA BUYURSUN ÇÖZSÜN

YeniÇamlıca ilgili dedikodular duyduğunu kaydeden Başkan İlgezdi, sorunlar çözülmezse bakanlıktan çözüleceğinin iddia edildiğini belirterek, “Hay hay başımın üzerinde yerleri var. Kim yapmak istiyorsa sonuna kadar ben ve arkadaşlarım üzerimize düşeni yapmaya hazırız. Ben ve arkadaşlarım bu kenti yönetmeye talip olduk ve yönetiyoruz. İktidar hepimizin iktidarı… siyaset sandıkta kazanılır. Seçimi ben kazandım. Ben herkesin belediye başkanıyım. Kendiniz böyle görmezseniz görev yapamazsınız. Yeni Çamlıca'daki sorunu hangi siyasi parti çözmek istiyorsa, buyursun; başımızın üzerinde yeri var. Biz de yardımcı oluruz. Burada da halkın huzurunda teşekkür ederiz.

ATAŞEHİR VE İSTANBUL’DA RİSKLİ YAPI STOKUNUN YOĞUNLUĞUNA DİKKAT ÇEKTİ

Ataşehir genelinde riskli yapı stokunun yoğunluğuna dikkat çeken, sadece Ataşehir'de değil bütün İstanbul'da dönüşmesi gereken binaların olduğu hatırlatan İlgezdi, bütün siyasi partilerin katılımıyla ve ortak anlayışla dönüşüm ile ilgili sorunların çözülmesi gerektiğini söyledi.

İMAMOĞLU'NUN TALİMATI FERHATPAŞA’DA OFİS AÇILDI, İMAR PLANI ÇALIŞMASI BAŞLADI

Su Havzası niteliği ile imar sorununda çözümsüz kalan Ferhatpaşa Mahallesi’nde İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem imamoğlu'nun talimatı ile imar ofis açıldığını belirten İlgezdi, Ferhatpaşa’da imar planı çalışmalarına başlandığını söyledi.

ÖZELLİKLE ‘PLANLAR ÇIKMADAN SÖZLEŞME YAPMAYAYIM’ DEDİM

Yenisahra ve Barbaros mahallelerinde yaşana yıkımlar ve mağduriyetler ile ilgili açıklama yapan Ataşehir Belediye Başkan Battal İlgezdi, “Yenisahra ve Barbaros mahallelerinde kaç sefer toplantı yaptım. Özellikle ‘planlar çıkmadan sözleşme yapmayayım’ dedim. Sonra da müteahhit firmalar ile anlaşma yapıldı. Vatandaş bizi dinlemedi. Kendi kafalarına göre müteahhit buldu. Mahallede %60-%70 anlaşma yaptı.” dedi.

“MÜTEAHHİT FİRMALAR ORTADA YOK. İŞ YAPACAK KİMSE YOK.”

Başkan İlgezdi bölgedeki sorun ile ilgili, “Türkiye'nin genel siyasi konjonktür ve ekonomik durumu belli. Biz oradaki yatırımcıları davet ettik, kimse gelmedi. Sadece 3 Firma geldi. 3 Firma ile görüştük. Müteahhit firmalar ortada yok. İş yapacak kimse yok. Vatandaşı yardımcı olmak için müteahhit bulacağız bulup, göndereceğiz. Ya vatandaşı bulamıyoruz ya da müteahhidi bulamıyoruz. Müteahhit gönderelim bir an önce Fikirtepe'deki gibi olmadan dönüşüm sağlansın bölgede…” Açıklamasını yaptı.

İlgezdi, Yenisahra ve Barbaros’taki yıkımlar ile ilgili açıklamasında,“Resmi yazı Bakanlıktan geldi. Bizde… Bunların kış günü elektrik, doğal gazları kesilecek. Kış günü vatandaş nereye gitsin. Temennim bölgenin kentsel dönüşümde tamamlanarak, doğu ve batı Ataşehir gibi bir yapı ulaşmaya kavuşması.” dedi.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
MHP Ataşehir İlçe Başkan Vekili Gökhan Yılmaz hayatını kaybettiÖnceki Haber

MHP Ataşehir İlçe Başkan Vekili Gökhan Y...

Enflasyon rakamları açıklandıSonraki Haber

Enflasyon rakamları açıklandı

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar