Memur zammı, emekli zammı bekleyenler dikkat! Nisan ayı enflasyonu açıklandı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Memur zammı, emekli zammı bekleyenler dikkat! Nisan ayı enflasyonu açıklandı
Emekli zammı ile memur zammı üzerinde belirleyici olan enflasyon rakamları açıklandı. Buna göre Nisan ayında enflasyon yüzde 2,39 oldu. SGK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı kapsamında bulunanlar için kesin zam oranı ise 6 aylık enflasyon rakamları ile belirlenecek. Ekonomi yönetiminden peş peşe gelen mesajlar sonrasında en düşük emekli maaşı üzerinde aylık alanlara ek zam geleceği açıklandı. Memur maaşları içinse refah payı gündemde. İşte son dakika enflasyon rakamları ile yeni maaşlar.

Memur maaş zammı ile emekli zammı için kritik öneme sahip yılın 4. enflasyon verilerini oluşturan Nisan ayı enflasyon rakamları açıklandı. Buna göre Ocak’ta yüzde 6,65, Şubat’ta yüzde 3,15, Mart’ta yüzde 2,29 olarak gerçekleşen enflasyon Nisan ayında yüzde 2,39 oldu. Yıllık bazda ise 16 ayın en düşük seviyesi olan yüzde 43,68'e geriledi.

ÜRETİCİ FİYATLARINDA ARTIŞ YÜZDE 52

Çekirdek enflasyon Nisan döneminde yüzde 45,48 oldu. Mart ayında çekirdek enflasyon yüzde 47,36 olarak gerçekleşmişti. Üretici fiyatları tarafında ise yıllık artış yüzde 52,11 olurken, aylık bazda ise yüzde 0,81'lik artış izlendi.

4 AYLIK ZAM ORANI NETLEŞTİ

Nisan ayı verisi ile SGK ve Bağ-Kur emeklisi için zam oranı yüzde 15,21 olurken, memur ve memur emeklisi için bu oran yüzde 13,08 olarak hesaplandı.

MEMURA REFAH PAYI YOLDA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Memur-Sen Genel Kurulunda milyonlarca memur ve emekli için heyecanlandıran bir açıklamada bulundu. Erdoğan, 7500 liranın üzerinde maaş alan emeklilerin aylıklarında düzenleme yapılacağını ifade ederek seçim sonrasını işaret etti. Memur maaşları içinse, “Memurlarımızı enflasyona ezdirmeme sözümüzü yine tutacağız. Temmuz’da enflasyon farkı yanında, refah payı artışını da dikkate alan bir düzenleme yapacağız" dedi.

BAKAN BİLGİN: EMEKLİ MAAŞINA KADEMELİ ZAM

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ise emekli maaşlarında ek zammın nasıl olacağına ilişkin yaptığı açıklamasında, “Bilgin "Kademeli olarak farklılaşmış yansıtma oranlarıyla onları dikkate alan bir değerlendirmeyi temmuz ayında yapacağız" diye konuştu.

MERKEZ BANKASI’NIN 6 AYLIK ENFLASYON TAHMİNİ

Memur ve emekli yılda iki kez olmak üzere zam alıyor. Burada 6 aylık enflasyon rakamları dikkate alınıyor. Merkez Bankası Nisan ayı Piyasa Katılımcıları Anketi’ne göre yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 37,77 olarak açıklanırken, SGK ve Bağ-Kur’lu emekliler için 6 aylık zam oranı yüzde 21,43 oldu. Memur ve memur emeklisi içinse yüzde 19,43’luk zam hesaplandı. Ancak Temmuz ayında bu oranların refah payı ile tıpkı Ocak 2023’te olduğu gibi yüzde 30’a yükseltilmesi bekleniyor.

TOPLU SÖZLEŞME ZAMMI YÜZDE 10’A TAMAMLANACAK

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı Temmuz döneminde yapılacak maaş artışları için çalışmaları yürütüyor. Emekli ve memurlar için refah payı artışı masada yer alırken, memurların Temmuz 2023 döneminde yüzde 6 düzeyinde düşük kalan toplu sözleşme zammının da iyileştirilmesi burada önemli bir formül olarak dikkat çekiyor. Memurların yüzde 6 düzeyindeki toplu sözleşme zammının yüzde 10'a tamamlanması bir diğer seçenek olarak masada bulunuyor.

TEMMUZ 2023 ZAM ORANI HESAPLARI

Hesaplanan 6 aylık enflasyon oranı: Yüzde 21,43
6 aylık SGK ve Bağ-Kur emekli zammı: Yüzde 21,43
Ocak 2023 memur toplu sözleşme zammı: Yüzde 8
Temmuz 2023 memur toplu sözleşme zammı: Yüzde 6
6 aylık memur ve memur emeklisi zammı: Yüzde 19,43

 

 

Kaynak:Mynet

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
ADD Ataşehir Kadınlara Emanet!Önceki Haber

ADD Ataşehir Kadınlara Emanet!

U-17 futbol turnuvasında dereceye giren takımlar kupalarını aldıSonraki Haber

U-17 futbol turnuvasında dereceye giren...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar