CHP Kadın Kolları’nın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Basın Açıklaması

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
CHP Kadın Kolları’nın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Basın Açıklaması
CHP İstanbul İl Kadın Kolları öncülüğünde 39 ilçede 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü münasebetiyle eş zamanlı basın açıklaması yaptılar.

CHP İlçe Başkanı Celal Yalçın basın açıklamasından önce 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ile ilgili kısa bir konuşma yaparak tüm Emekçi Kadınların gününü kutladı ve basın açıklaması için sözü günün sahiplerine bıraktı.  

CHP Ataşehir İlçe Kadın Kolları Başkanlığı ilçe binasında Başkan Seval Düzenli’nin basına yaptığı açıklamada tüm Dünya Emekçi kadınlar gününü kutlayarak basın açıklamasına şöyle devam etti:  

“EDİNDİĞİMİZ HER KAZANIMDA O CESUR KADINLARIN PAYI VARDIR”

CHP Ataşehir İlçe Kadın Kolları Başkanı Seval Düzenli’nin diğer ilçelerle eş zamanlı olarak yaptığı basın açıklamasında;

Sesimize ses olan değerli basın emekçileri,

Emeğin hakkını ve eşit günlerin mücadelesini veren tüm kız kardeşlerim,

Hepimizin Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun!

Bugün bizler, yerkürenin bütün kadınları, dayanışma içinde haklarımızı haykıracağız. Bizim için 8 Mart, sadece eşit ve özgür bir geleceğin iradesi değil, aynı zamanda hak mücadelesi veren tüm kadınlara saygı duruşudur.

Kadınlar tarih boyunca tüm toplumsal mücadelelerin en ön saflarında yer aldı. Sahip olduğumuz her hakta, edindiğimiz her kazanımda o cesur kadınların payı vardır denildi.

“BİZİM BAHARIMIZ, 8 MARTLARDA ALANLARI DOLDURAN KADINLARIN YAN YANA GELMESİYLE BAŞLAR”

Seval Düzenli; “Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün tarihsel geçmişini ve o mücadelede hayatlarını kaybedenleri rahmetle anarak şöyle devam etti:

O gün bugündür kadınlar, mücadelenin ve dayanışmanın örgütlü gücünü kutluyor. Her sokakta, her mahallede, her ilçede, her şehirde sesimiz daha gür çıkıyor.

Bizim baharımız, 8 Martlarda alanları dolduran kadınların yan yana gelmesiyle başlar” dedi.

“PEKİ BUGÜN ÜLKEMİZDE KADIN ERKEK EŞİTLİĞİ AÇISINDAN NEREDEYİZ”

Peki bugün ülkemizde kadın erkek eşitliği açısından neredeyiz? Diyen Seval Düzenli; “ Dünya Ekonomik Forumu’nun 2020 yılı Küresel Cinsiyet Eşitsizliği Endeksi’ne göre 153 ülke arasında 130. sıradayız. Bu yıl pandemi koşullarıyla derinleşen ekonomik kriz, kadınların yükünü daha da arttırdı. Kadınlar ve erkekler arasında hep var olan gelir eşitsizliği, bu dönemde iyice büyüdü. Geniş tanımlı kadın işsizlik oranı yüzde 43’e çıktı” ifadelerini kullandı.

“İKTİDAR ZİHNİYETİ KADINLARA “İTAAT ET RAHAT ET” ANLAYIŞINI DAYATIYOR”

İktidarın kadına bakış açısını eleştiren Seval Düzenli şunları söyledi: “İktidar temsilcileri “lebalep” kongrelerde ülkeyi demokrasi şölenlerine boğduğunu iddia ederken, İstanbul Sözleşmesi’ni savunanlara, 8 Mart’ı kutlayanlara şiddet uygulanıyor, cezalar yağıyor. Kadına yönelik şiddeti protesto etmek için dans eden kadınlara dava açılıyor. Bu demokratik eylem, “Cumhurbaşkanına hakaret” noktasına getirilerek hapis cezası veriliyor. Diğer yanda ise kadınlara şiddet uygulayanlar, elini kolunu sallayarak sokaklarda dolanıyor. Kadınlar, saldırganlarıyla karakollarda barıştırıp evlerine yollanıyor. İktidar zihniyeti kadınlara “itaat et rahat et” anlayışını dayatıyor. Oysaki şiddet kader değildir, kederdir!”

“KUTLU OLSUN 8 MART! DAYANIŞMA OLSUN, YAŞAM DOLSUN, CESARET OLSUN”

Seval Düzenli basın açıklamasının sonunda kadın istihdamı ile ilgili şunları söyledi: “İstihdamda tutunabilen kadınların çoğu, düşük ücretle, sendikasızlıkla, işini kaybetme korkusuyla, uzun çalışma süreleriyle, mobbingle baş etmeye ve evine ekmek götürmeye çalışıyor.

Kadının emeğini yok sayanlara haykırıyoruz: Her kadın emekçidir! Kendisinin, çocuklarının, ailesinin ve toplumun geleceği için insanca yaşam kavgası verir.

Biz Cumhuriyet Halk Partili Kadınlar olarak; bu kavganın da, bu taleplerin de, geleceğin aydınlık günlerini barındıran bu umudun da yılmaz savunucularıyız. Bizler, haklı mücadelemizi örgütleyerek tarihe yön verenler olacağız.

Emek biziz. Umut biziz. Mücadele biziz. Halk biziz. Halkın iktidarını da bizler kuracağız.

Kutlu olsun 8 Mart! Dayanışma olsun, yaşam dolsun, cesaret olsun…”

 

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 1
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Ataşehir AK Parti’den anlamlı ziyaretÖnceki Haber

Ataşehir AK Parti’den anlamlı ziyaret

Ataşehir Kent Konseyinden Kadınlar Gününe özel programSonraki Haber

Ataşehir Kent Konseyinden Kadınlar Günün...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar