Ali Babacan; "Ülkemizi içinde bulunduğu derin krizden çıkaracağız"

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Ali Babacan; "Ülkemizi içinde bulunduğu derin krizden çıkaracağız"
DEVA Partisi İstanbul İl Başkanlığı 'Millet Sofrası' adıyla iftar programı düzenlendi. DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan katılım sağladığı iftar programında, “Endişeye mahal yok. Ülkemizi içinde bulunduğu derin krizden çıkaracağız” dedi.

DEVA Partisi İstanbul İl Başkanlığı tarafından Yenikapı’da bulunan Dr. Mimar Kadir Topbaş Gösteri ve Sanat Merkezi’nde “Millet Sofrası” adıyla iftar programı düzenledi. Programa DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, DEVA Partisi İstanbul İl Başkanı Erhan Erol, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Millet İttifakı partilerinin temsilcileri ve çok sayıda davetli katılım sağladı.

Başkan Dr. Erol: Bu ülkede her alanda bir felaket var

Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından oruçların açılmasıyla başlayan programda ilk olarak DEVA Partisi İstanbul İl Başkanı Dr. Erhan Erol söz aldı. Başkan Dr. Erol, çok önemli bir seçime hazırlandıklarını belirterek, “Gelenekselleşen DEVA Partisi iktidarında yine birlikteyiz. Çok hassas bir dönemdeyiz. 29 gün sonra bu ülkede çok önemli bir seçim var. Bu seçim sıradan bir seçim değil bu ülkenin kurtuluş mücadelesidir. Bu seçime giden süreç hep birlikte bu ülkenin kurtuluşu için el ele mücadele edeceğiz. Kısa bir süre önce bu ülke bir felaket yaşadı. Hepimizin yüreği acıdı. O depremde ölen tüm insanlarımıza rahmet diliyorum. Türkiye sadece insanlarını kaybetmedi. Bu ülkede her alanda bir felaket var. Bu ülkenin ekonomisi de çöktü. Sağlık sistemi de eğitim de çöktü. Bu mücadele o nedenle kurtuluş mücadelesidir.” diye konuştu.
“Bu ülkenin insanlarını kandırmayacaklar yönetsinler”
Başkan Dr. Erhan Erol sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu şehrin en büyük ilçesinde belediye başkanlığı yaptım. Geriye dönüp baktığımda o günlerden içimde kalan en büyük acı nedir biliyor musunuz? Aldatılmışlık duygusu... İlk 5 yılda çok güzel şeyler yaptık. Hepsinin de şahsım adına hesabını vermeye hazırım. 2011'de ben erken uyananlardanım. Etrafımda gördüklerim ve duyduklarım benim o partiyle (AK Parti) siyaset bağımı kopardı. Aday olmayacağımı çevreme ve medyaya söylemiştim. O günlerde aldığım kararın doğru olduğuna inanıyorum ama içimdeki kandırılmışlık ve aldatılmışlık duygusunu taşıyorum. Bu ülkenin insanları çok kandırıldı, dini değerlerle kandırıldı. Milli değerlerle kandırıldı. Biz de bunları yaşadık. Kişi bilmediğinin düşmanıdır. Bilmedik, görmedik, kandırıldık. Artık kandırılmayalım. Bu ülkenin insanlarını kandırmayacaklar yönetsinler, bizi aldatmayacaklar yönetsinler. 14 Mayıs’ta vereceğiniz oyla bu ülkede seçilecek olan Sayın Kemal Kılıçdaroğlu bu ülkenin insanlarını kandırmayacaktır. İktidara gelecek Milet İttifakı ve onların milletvekilleri bu ülkeyi kandırmayacaktır. Biz gönül rahatlığıyla gidip oylarımızı vereceğiz. Tıpkı 2019 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde sayın Ekrem İmamoğlu’na verdiğimiz gibi. 14 Mayıs’ta güzel bir bayram yaşayacağız. Burada bizlerle beraber olan herkese DEVA teşkilatlarına, misafirlere, genel başkanıma ve İBB Başkanımıza ve eşlerine teşekkür ediyorum. Kendisinden Allah razı olsun. Hepinizi Allah’a emanet ediyorum.”

İmamoğlu: Millet İttifakı’nın seçimi kazanacağına inanıyorum
Dr. Erol’un konuşmasının ardından İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu konuştu. İmamoğlu, şöyle dedi: “Millet İttifakı’nın daha kurulduğu ilk günden seçimi kazanacağına yürekten inanıyorum. Millet İttifakı’nın siyasete bakışı, siyaset yapma biçimi, bu ülkenin en çok ihtiyaç duyduğu ruh hâlidir. Uzlaşmanın, hoşgörünün, müzakerenin mutabakatın hâkim olduğu bir siyasi iklimde bu ülkenin çözülmeyecek hiçbir sorunu olamaz. Millet İttifakı işte bu çözümün altyapısını kurduğu için çok değerli bir oluşumdur.”

“Türkiye’yi çok güzel günler beklemektedir”
İmamoğlu şöyle devam etti: “Bu ülke artık 86 milyon vatandaşın aklıyla, yüreğiyle, vicdanıyla yönetilecek. Bu ülkede insan olmaktan daha büyük bir mevki, özgür ve onurlu bir vatandaş olmak, daha güçlü bir makam olması mümkün müdür? Bizlere işte bu umudu yaşatan ve bu süreci başlatan saygıdeğer DEVA Partisi Genel Başkanı Sayın Ali Babacan nezdinde çok değerli genel başkanlarımıza ve bu ülkenin geleceği adına gerçekten yürekten teşekkür ediyorum. Elbette ortak Cumhurbaşkanı adayımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun öncülüğünde çıktığımız bu yolun sonunda Türkiye’yi çok güzel günler beklemektedir. Ramazan ayının tüm milletimize hayırlı olmasını temenni ediyor, oruçlarımızın ve dualarımızın kabul olmasını diliyor, hepimize afiyet olsun. Şimdiden Ramazan ayımız mübarek olsun. Umut ediyorum, 15 Mayıs hepimize bir demokrasi bayramı olsun.”

Babacan: Kayırmacılığı yapan siz değil misiniz?
Son olarak söz alan DEVA lideri Ali Babacan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "kamu alımlarında mülakatın kaldırılacağı" vaadini eleştirdi. Babacan, "20 yıldır iktidarda olanlar çıktılar, bir seçim beyannamesi açıkladılar. Bir baktık, baştan aşağı kopya. Sayın Erdoğan, ‘Artık mülakatı kaldıracağız’ diyor. Ya bir dakika. Mülakatla en büyük haksızlığı yapan siz değil misiniz, kayırmacılığı yapan siz değil misiniz? Mülakatla, işine gelmeyenleri devlete sokmamak için çalışan siz değil misiniz? ‘Mülakatı kaldıracağız’ diyor ve bizden tam 2,5 sonra açıklıyor" dedi.
‘Hep beraber çalışacağız, çok çalışacağız’

“Hep beraber İstanbul’u sokak sokak adımlayacağız. Girilmedik mahalle, dinlemedik insan bırakmayacağız. Endişeye mahal yok. Buradayız ve ülkemizi içinde bulunduğu derin krizden hep beraber çıkaracağız. Altı partinin genel başkanları ve çok kıymetli belediye başkanlarımız Sayın Ekrem İmamoğlu ve Sayın Mansur Yavaş’la beraber, hep beraber çalışacağız. Çok çalışacağız. Allah doğrunun yardımcısıdır. Allah çalışanın yardımcısıdır. Biz buna inanıyoruz ve bu inançla çalışacağız. Herkesi, 14 Mayıs’ta yazmaya başlayacağımız ve tüm dünyaya örnek olacak demokrasi hikâyemize davet ediyorum.”

‘Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nu 13. Cumhurbaşkanı yapacağız’

“14 Mayıs’ta öyle bir seçim yapacağız ki, Türkiye kazanacak. Sağcı-solcu demeden; muhafazakâr-seküler demeden; Türk, Kürt, Arap, Laz, Çerkes demeden; Sünni- Alevi demeden hep beraber ‘Daha fazla demokrasi’ diyeceğiz ve adayımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nu ülkemizin 13. Cumhurbaşkanı yapacağız. Birlikte kazanacağız, birlikte yöneteceğiz. İstişareyle, ortak akılla yöneteceğiz. Yine hep beraber, Millet İttifakı olarak, mecliste çoğunluğu sağlayacağız. Bu seçim; CHP’li, MHP’li, AK Partili, HDP’li, İYİ Partili, Gelecek Partili, Demokrat Partili, Saadet Partili hiç fark etmez. DEVA Partili dostlarım; bu seçim 7’den 70’e, kuzeyden güneye, doğudan batıya tüm Türkiye kazanacak. Hep beraber, birleşe birleşe kazanacağız.”

‘Eskiyen bir hikâyeyi kabul etmediğim için buradayım’

“Ben bugün buradayım. Adaleti alaşağı eden, demokrasiyi ezen, hakkı yerle bir eden ve artık eskiyen bir hikâyeyi kabul etmediğim için buradayım. Çünkü biz, yola çıkarken ulaşmayı hedeflediğimiz özgürlüklerden asla vazgeçmeyeceğiz. İleri demokrasiden, çoğulculuktan, katılımcılıktan vazgeçmeyeceğiz. Hukuk devletinden vazgeçmedik, vazgeçmeyeceğiz.”

‘Bakanların ev ödevi hazır’

“Ülkemizin yarınlarıyla ilgili detaylı hazırlıklar yaptık. 22 alanda eylem planı hazırladık. Seçimlerden sonra kurulacak hükûmetin ne yapacağını bütün detaylarıyla ortaya koyduk. Arkasından altı siyasi parti olarak çok kıymetli, siyasi tarihimizde çok özel bir yeri olan, diyaloga dayanan, müzakere ve uzlaşıyı esas alan bir istişare süreci başlattık. Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem Mutabakat Metni hazırladık. 83 maddelik Anayasa metnimizi tamamladık. Tam bir mutabakatla 2300 maddelik Ortak Politikalar Metni imzaladık. Hükûmet kurulduğu anda sağlık bakanının, milli eğitim bakanının, millî savunma bakanının, ekonomiyle ilgili bakanların, adalet bakanların ev ödevi hazır.”

‘Seçim beyannameleri baştan aşağı kopya’

“20 yıldır iktidarda olanlar, Ortak Politikalar Mutabakat Metninden 2 buçuk ay sonra bir seçim beyannamesi açıkladılar. Bir baktık; baştan aşağı kopya. Sayın Erdoğan ‘Mülakattı kaldıracağız’ diyor. Bir dakika… Mülakatla en büyük haksızlığı, kayırmacılığı yapan siz değil misiniz? ‘Gençlere internet’ imiş… Biz bunları 3 yıl önce söyledik, 2 buçuk ay önce yazdık. Açıkladıkları sosyal destek sistemi bizimkinin birebir kopyası. Artık çözüm üretemeyen, ancak Millet İttifakı’nın hazırladığı Ortak Politikalar Mutabakat Metninin bir kopyasını ortaya koyabilen bir iktidardan bahsediyoruz. Artık iktidarın değişme zamanı geldi.”

“‘Kazanan Türkiye olsun’ dedik”

“Tarihimizde görülmemiş bir birliktelik inşa ettik. ‘Bir elin sesi yok’ dedik, binlerce el birleştik. ‘Ya hep beraber ya hiçbirimiz’ dedik. Çünkü önümüzde çok kritik bir soru var: Türkiye mi, yoksa tek tek partilerimiz mi? Partilerimiz mi, yoksa 86 milyon mu? Altı parti olarak Türkiye’yi önceledik. ‘Bir araya geleceğiz’ dedik. Evet, fedakârlık istiyor, kolay değil. Bunu ülkemiz için yaptık. Biz ‘Ne olacaksa olsun, kazanan Türkiye olsun’ dedik. Tüm demokratlara, özgürlük aşıklarına, ülke sevdalılarına söz verdik: ‘Birleşe birleşe kazanacağız’ dedik.”

‘Tek listeyle seçime giriyoruz ki tek bir oy dahi zayi olmasın’

“Geçtiğimiz hafta çok ama çok zor bir karar verdik. DEVA Partisi 87 seçim bölgesinde 600 adayıyla seçime girmeye hazırlandı. Listeleri tamamladık. Partimiz kurulduğundan bu yana en büyük kampanya programını başlattık. Fakat listelerin teslimine 2 gün kala önemli bir karar verdik. Birleşe birleşe güçleneceğiz ya, tek bir listeden seçime girildiğinde toplam milletvekili sayısının oldukça fazla olacağıyla ilgili kanaatimizi perçinledik. Tek bir listeyle seçime giriyoruz ki tek bir oy dahi zayi olmasın. Bu iş hesap kitap işi, matematik işi.”

‘DEVA çalışkandır’

“Her bir adayımız, bütün adaylar içinde en çalışkan olmak zorunda. Herkes 16 saat çalışıyorsa, bizim adaylarımız günde 20 saat çalışmak zorunda. DEVA çalışkandır. ‘DEVA, çalışan Türkiye’nin sesidir’ dedirtmek zorundayız.”

 

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Ataşehir’de çocuklar için 23 Nisan’a özel etkinliklerÖnceki Haber

Ataşehir’de çocuklar için 23 Nisan’a öze...

YSK başkanı Ahmet Yener seçmen sayısını açıkladıSonraki Haber

YSK başkanı Ahmet Yener seçmen sayısını...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar