Sibel KİŞİOĞLU

Sibel KİŞİOĞLU

Mail: [email protected]

Erişebilirlik ve acil durumda güvenli tahliye

Engelli ve yaşlı bireylerin binalara girişinin kolaylıkla sağlanması için malumumuz olduğu üzere rampalar zorunlu. Her ne kadar olması gereken standartta yapılmasa da, denetlenmese de öyle veya böyle bina girişlerinde rampalar var.

Şimdi gözünüzü ve dikkatinizi iyice verin binalara. Her binada yangın çıkışı, yangın merdiveni var değil mi? çünkü bu da kanuni zorunluluk. Maalesef yaşadığımız binaların çoğunda yok bu olanak. Ama resmi kurum ve kuruluş binaları, oteller, çok katli işletmeler hele hele hastaneler için hayatı önemi daha da artıyor.

 Hastaneleri ele alıp tüm binaları onların ışığında değerlendirelim derim. Yaşlı, hasta, engelli vatandaş rampayı kullandı içeri girdi diyelim. Sonra asansörle ilgili kata çıktı. Ne güzel değil mi kolayca erişti. Peki tam bu sırada Allah korusun ama bir düşünün yangın, deprem gibi bir felaketin olduğunu ve binanın tahliye edilmesi gerektiğini. Sedyeler, tekerlekli sandalyeler, hastayla beraber dışarı çıkması gereken cihazlar nasıl güvenle tahliye edilecek? Hangi hastanenin sayfasına girseniz hepsinin sözde tahliye planı, iş planı var. Merdivenler, yangın merdivenleri, ve çok kontrollü olarak kullanılması mümkünse kullanılacak asansör.

HAP planı olarak sistemlerde görünen bu plânlar sizce de eksik değil mi? Bu planda öncelik tahliyeden önce güvenli alana geçmeyi, daha zor durumda binadan çıkışı hedefler. Peki ya merdiven yıkıldıysa, asansörü kullanmak imkansızsa tekerlekli sandalye, sedye, teknik ekipman acilen nasıl tahliye edilir? Sahi nasıl o dönme dolap gibi merdiven kullanılacak? Kim sırtlayıp hastaları merdivenden indirmeye çalışacak ve kaç kişi kaç kişiyi taşıyabilecek?

Acil durumlarda kullanılmak üzere geniş, uygun eğimde rampalar ile bu sorunlar minimuma iner oysa. Yangın çıkışından geniş kapılarla bağlantılı sizi hayata bağlayan acil durum rampaları sizce de demir dönmeli merdivenlerden daha güvenli değil mi?

Ben tedavi gördüğüm Ankara’daki bir hastanede yıllar önce bu sistemin kurulduğunu gördüm ve nasıl düşünemedim, ne güzel bir uygulama diye düşündüm. Betonarme,1,5 metre genişlik ve kaymayı engelleyecek ölçüde bir eğimle yapılmış. İşte onu gördüğümde gerçek güvenliğin ne olduğunu hissedip huzurla tedavimi oldum. Umarım bu uygulama yaygınlaşır hatta zorunlu hale gelir tüm binalar için. Belki dip dibe binalardan da kurtuluruz bu vesile ile.

 Hayal mi, imkansız mı? Bence asla değil peki sizce?

Elele versek talep etsek ve asla bundan vazgeçmesek başaramaz mıyız? Sesimizi duyuramaz mıyız? 

Hayat çok değerli, bizler çok değerliyiz ve her şeyin en iyisini, en güvenlisini hak ediyoruz.

Sağlıkla kalın

 

Makale Yorumları

  • Enver Kılıç Çok01-10-2020 14:02

    Çok doğru tesbilerler.Bu önemli kriterlerin geliştirilmesi ve yapı inşaat izninde temel kural olması gerekir.Sibel Kişioğlu tebrikler

  • Tuncer Dilik29-09-2020 15:25

    Tebrik ederim Sibel. Konusu itibarıyle kamuoyu oluşturma ve bilinçlendirme açısından yararlı bir yazı olmuş diyebilirim. Selamlarınla...

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar