Sarıkamış Şehitleri Ataşehir de anıldı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Sarıkamış Şehitleri Ataşehir de anıldı
Sarıkamış Harekâtı’nın 108’inci yıldönümünde Ataşehir Milli Eğitim Müdürlüğü’nün koordinesinde Sarıkamış Şehitleri için anma töreni düzenledi

Birinci Dünya Savaşı'nda Enver Paşa komutasındaki Osmanlı ordusunun, Rus işgali altındaki toprakları kurtarmak için başlattığı ve binlerce askerin şehit olduğu Sarıkamış Harekâtı’nın 108’inci yılında, Sarıkamış Şehitleri Ataşehir Esatpaşa İmam Hatip Anadolu Lisesi’nde düzenlenen törenle anıldı. 

Düzenlenen Anma törenine, Ataşehir Kaymakamı İsmail Hakkı Ertaş, İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Günday, İlçe Müftüsü Hüseyin Aksoy, okul müdürleri ile Esatpaşa İmam hatip Lisesi idarecileri, öğretmenleri ile öğrenciler katıldı.

MEHMETÇİĞİN AZİZ MİLLETİMİZE EN KUTSAL HATIRASIDIR”

Günün anlam ve önemi üzerine konuşan Esatpaşa İmam Hatip Anadolu Lisesi Müdürü Necmeddin Çetintaş, Şehitlerimizi Anma Programının 108. Yıldönümünü Kutlama programına hepiniz hoş geldiniz diyerek; Birinci Dünya Savaşı içerisinde yer alan Sarıkamış’ta Mehmetçikler, O gün, ellerini semaya kaldırarak her biri birer fütuhat oku gibi çelik misali, ,yaratanının önünde diz çökmüş, vatan namına Sarıkamış’ta bir kabristan olmuşlardır. Sarıkamış’ın gencecik şehitleri, günümüz gençliği için örnek alınması gereken en önemli kahramanlık destanıdır. Bedenlerini düşmana siper eden, şehadet arzulu bir ecdadın ahfadı olarak, altı bin yıllık şanlı tarihe sahip necip milletin tertemiz gençlerine inancımız tamdır. Sarıkamış’ta yaşananlardan ders alınarak bizlere bırakılan bu güzel vatana ve bağımsızlığımıza sahip çıkmak, bu değerleri gelecek nesillere aktarmak, hepimizin ortak sorumluluğudur. Bunu gerçekleştirdiğimiz zaman tarih bizim için, kendi mecrasında bir anlam kazandırmış olacaktır. Tek kurşun atamadan binlerce vatan evlatlarının şahadete yürüyerek kardan mezarlara düşüşü, Mehmetçiğin aziz milletimize en kutsal hatırasıdır” dedi.

İNSANLAR, KENDİSİNE AİT OLANIN DEĞERİNİ KAYBETTİĞİNDE ANLARMIŞ”

Necmeddin Çetintaş; “ İnsanlar, kendisine ait olanın değerini kaybettiğinde anlarmış. Yağan her karda, gecenin her ayazında hürriyetimiz için 108 sene önce donarak canını veren şehitlerimize şükran borcumuz vardır. Tarih hafızamızdır. Tarihimizi unutmadan, aklımızla, azmimizle, çalışmamızla bu ülkeye hizmet edeceğiz. Artık savaşlar çağdaş dünyada cephede değil ilimde ve fende yapılmaktadır. Allah bu millete bir daha Sarıkamışlar yaşatmasın.  Civanlara ve bütün şehitlerimize böyle acıların bir daha yaşanmaması duasıyla Cenabı Allah tan rahmet niyaz ediyorum. Bu arada büyük bir özveri ile öğrenci ve öğretmenlerimin program için hazırlandıklarını, emeklerini güzel bir programla ortaya koymalarının haklı gururunu yaşıyorum. Programın hazırlanmasında emeği geçen tüm idareci, öğretmen ve öğrencilerime teşekkür eder. Katılımınızdan dolayı hepinize saygı ve sevgilerimi sunuyorum” diye konuştu.

Konuşmanın ardından Kuranı Kerim okulun öğrencisi tarafından okunmasının ardından Sarıkamış için hazırlanan slayt gösterimi ile öğrenciler tarafından Sarıkamış Şehitleri bir kez daha canlandırılarak günün acısını katılımcılarla paylaştılar.

Ataşehir Kaymakamı İsmail Hakkı Ertaş, yüz yıllar boyunca  bu topraklar üzerinde rahat yaşayabiliyorsak bu kahraman şehitlerimizin sayesindedir. Onlar canları pahasına şavaştılar ve şehit düştüler. Bizlere de bu güzel vatanı emanet bırakan tüm şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum dedi.

Anma programı toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.


Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 1
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
2023 asgari ücret zammı belli oldu!Önceki Haber

2023 asgari ücret zammı belli oldu!

Hastane randevuları ile ilgili yeni uygulama!Sonraki Haber

Hastane randevuları ile ilgili yeni uygu...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar