Kızılay Haftası Ataşehir'de kutlandı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Kızılay Haftası Ataşehir'de kutlandı
29 Ekim – 4 Kasım tarihleri arasında Kızılay Haftası kapsamında Ataşehir’de çeşitli etkinlikler düzenledi.

11 Haziran 1868'de kurulan ve 155’nci kuruluş yıldönümü kutlayan Kızılay, 29 Ekim – 4 Kasım tarihleri arasında Kızılay Haftası kapsamında Ataşehir’de çeşitli etkinlikler düzenledi.

Türk Kızılay Ataşehir Şubesi ve Mustafa Kemal Anadolu Lisesi işbirliği ile bu yıl gerçekleşen etkinliğe; Ataşehir Kaymakamı Bekir Dınkırcı, İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Yıldırım, Kızılay Ataşeihr Şube Başkanı Talha Keleş ve yönetim kurulu üyeleri, kamu – sivil ve siyasi parti temsilcileri, öğrenciler ve öğretmenler katıldı.

Mustafa Kemal Anadolu Lisesi’nde gerçekleşen etkinliğin ilki konferans salonunda gerçekleşen tören oldu. Törende; Kızılay’ın dünü bugünü Şube Başkanı Talha Keleş tarafından anlatılırken, Başkan Keleş; Kızılay Ataşehir Şubesi faaliyetleri ile ilgili şunları aktardı:

Doğal afetlerde her zaman bölgelerde olduk

Yurdumuzun çeşitli bölgelerinde meydana gelen doğal afetlerde; Kızılay Ataşehir Şubesi olarak gönüllülerimizle birlikte yer aldık. Geçtiğimiz yıllarda;  Elazığ Depremi, Antalya Manavgat Yangını, Kastamonu Sel Felaketi’nin yanısıra Hatay - Antakya'da 7000 M2'lik yardım deposu açarak, deprem bölgesine yardımlar götürdük. Yönetim kurulu üyelerimiz yaklaşık deprem sürecinde 6 ay o bölgede kaldı. Ve yardımların koordinasyonlarını sağladı.

Pandemi sürecinde ciddi çalışmalar yaptık

Pandemi sürecinde; sokak sokak ekmek ve pide dağıtımı, ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza yönelik vefa sosyal destek ekipleri olarak hijyen, ilaç ve diğer talepler noktasında yardımcı olduk. OFF-Road araçlarıyla pandemi de ve afet bölgelerine yardımlarımız dağıtıldı.

Ataşehir’de kütüphane, yeni doğan bebek bohçası ve aşevimiz ile ihtiyaçları karşılıyoruz

Sosyal hizmetler kapsamında; Suriye’de ihtiyaç sahiplerine yardım ulaştırırken hain bir saldırıda şehit olan Kızılay çalışanı Mehmet Arif Kıdıman anısına Ataşehir İlkokulu’nda kütüphane açtık. Kızılay Kadın Kolları ekibimiz aracılığıyla yeni doğan bebeklere yönelik, bebek bohçaları hazırladık ve bölgemizdeki hastaneler aracılığıyla ihtiyaç sahibi annelerimize ulaştırdık. Pendik bölgesinde aşevimiz aracılığıyla hazırlanmış olan yemekler, konserve etler bölgemizdeki ihtiyaç sahiplerine dağıtıyoruz.

Kan, İlk Yardım ve Sosyal Sorumluluk Projelerimiz Sürüyor

Kan hizmetleri kapsamında bölgemizde kan bağışı kampanyası düzenliyoruz. İlçemiz sınırlarında gerçekleştirdiğimiz kan bağışları ile ihtiyaç sahibi hasta vatandaşlarımızın kan ihtiyacını karşılıyoruz. İlk yardım eğitimleri kapsamında bölgemizde bu yıl 300 kişiye, toplam’da uluslar arası geçerliliği olan ilk yardım eğitimleri kapsamında 1000 kişiye sertifika verdik.

Öğrencilerimizi ve öğretmenlerimizi ilk yardım eğitimi almaya davet ediyoruz

Okullarda ilk yardım eğitimlerimizi sürdürüyoruz. Tüm okullarımızdaki öğretmen ve öğrencilerimizi bu eğitimlere bekliyoruz. Çocuklara yönelik üniversiteli öğrencilerle aktiviteler yapıyoruz. Sokak hayvanlarına yönelik mama dağıtımı gerçekleştiriyoruz. Gönüllü ve gençlik hizmetlerimiz devam ediyor. Yeni yapılan protokol ile öğrencilerimizi bünyemize katıyoruz. Kızılay markaları ile elde edilen gelirler, şubelerimize aktarılıyor.

Kasım Veya Aralık Sonunda Deprem Bölgesine 1 Tır Yardım Götüreceğiz

Kızılay Hatay Şube Başkanının mesajı ile konuşmasını tamamlayan Başkan Talha Keleş, “Kasım veya Aralık” sonu yine bir tır yardımlarımızı ulaştıracağız.

Oyuncu Cem Uçan, Deprem Bölgesinde Kızılay’la Beraber Çalıştık

“Diriliş Ertuğrul” dizisinde Aliyar karakterine hayat veren Oyuncu Cem Uçan, 4 Şubat’ta Sivas’ta bir etkinlikteydim. Sonrasında depremden önce planlanmış farklı bir etkinlik nedeniyle gideceğim şehirde meydana gelen deprem sonrasında deprem bölgesine gitme imkânı bulundum. Etkinlik nedeniyle asılmış olan afişlerimin yer aldığı billboardlar bile depremin etkisiyle devrilmişti Kızılay ile koordinasyonlu deprem bölgesinde çalışmalarımızı sürdürdük.” Dedi.

Başkan Keleş, oyuncu Cem Uçan’a teşekkür ederek; Kızılay olarak her zaman deprem bölgelerinde olmaya devam ettik, etmeye devam edeceğiz. Aramızda gönüllü Off Road Kulüp Başkanı ve yönetimi, gönüllerimiz buradalar. Onları sizlerle tanıştırmak istiyorum” diyerek kişileri kısaca tanıttı.

Başkan Keleş’in konuşmasının ardından Kızılay’ın tanıtım filmi gösterildi. Ardından Kızılay tarafından düzenlenen yüzüncü yıl mektupları yarışmasında lise ve ortaokul düzeyinde dereceye giren öğrencilere ödüllerini Ataşehir Kaymakamı Bekir Dınkırcı ve İlçe Millî Eğitim Müdürü İsmail Yıldırım, ödüllerini takdim etti.

Dereceye giren öğrenciler ve okulları ise şu şekilde:

Lise kategorisinde:

1. Melike Ateş - Ataşehir Kız İHL

2. Fatma Nur Kılınç - Mustafa Kemal AL

3. Asya Çıkrıkçı - TEB Ataşehir AL

Ortaokul kategorisinde:

1. Zeynep Tuana Salman - Rabia Leman İHO

2. Ada Yaren Maraş - Yahya Kemal Beyatlı Ortaokulu

3. Hilal Günaydın - Mehmet Fidan Ortaokulu

Kaymakam Bekir Dınkırcı ise yapmış olduğu Kızılay’ın 155’nci kuruluş yıl dönümünü kutlayarak, yaklaşık 1 ay önce göreve başladığı Ataşehir’de Kızılay’ın şube yönetiminin kurulmasında emeği geçen kuruculara, emek veren yöneticilere, gönüllere teşekkür etti.

Yakın zamandaki depremlerle birlikte Sakarya ve Erzincan’da görev yaptığını belirten Kaymakam Dınkırcı, afet yönetiminin son derece önemli olduğunu yeri geldiğinde olağan üstü durumlarda kamu – özel işbirliğinin son derece önemli olduğuna vurgu yaparak, herkesin afet eğitimi noktasında gönüllü olarak yer alması gerektiğini ifade etti.

Kızılay’ın afet bölgelerindeki sel ve depremlerde üstlendiği görevin çok önemli olduğunu tüm bireylerin afet eğitimi, kan vermenin önemi ve ilk yardım eğitimi gibi önemli konularda eğitimlerden yararlanmasının son derece önemli olduğunu aktardı.

Kaymakam Bekir Dınkırcı ayrıca; farkındalık eğitimleri kapsamında özellikle lise öğrencilerine yönelik kariyer ve başarı hikâyelerinin öğretilmesi, alanında uzman kişilerin öğrencilerle buluşmasına yönelik çalışma yapılması konusunda İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nce bir çalışma yapılacağının müjdesini verdi.

Kaymakam Bekir Dınkırcı’nın konuşmasının ardından Kızılay Afet Çadırı kurulumu, kan bağışı çadırları ile mobil aşevi faaliyetleri yerinde incelendi.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
İçerenköy Mahallesi Ring seferlerine kavuşuyor!Önceki Haber

İçerenköy Mahallesi Ring seferlerine kav...

CHP'de seçim ikinci tura kaldıSonraki Haber

CHP'de seçim ikinci tura kaldı

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar