Ataşehir’de Uluslararası Nâzım Hikmet Şiir Günleri Başladı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Ataşehir’de Uluslararası Nâzım Hikmet Şiir Günleri Başladı
Ataşehir Belediyesi’nin “Büyük Şair Nâzım Hikmet”i anma ve anlama amacıyla hazırladığı “Ataşehir Belediyesi 3. Uluslararası Nâzım Hikmet Şiir Günleri” Erdal Eren Kültür Merkezi’nde başladı.

Açılış törenine; Ataşehir Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Hışman, onur konuğu Şükrü Erbaş, Festival Direktörü Şair Haydar Ergülen, Hırvatistan’ın önde gelen üç Hırvat şairi Darija Zilic, Goran Beus Richtemberg ve Marjan Grakaliç, CHP Ataşehir İlçe Başkanı Celal Yalçın, Ataşehir Kent Konseyi Başkanı Turan Dolu ile şiirseverler katıldı.

“Şiir Günleri’nin” onur konuğu Türkçe’nin yaşayan en önemli şairlerinden biri olan Şükrü Erbaş yaptığı açılış konuşmasında şunları söyledi: “Bizim büyük ustamız Nâzım Hikmet’in adına düzenlenen böyle bir şiir buluşmasına beni “Onur Konuğu” olarak davet eden herkese; Ataşehir Belediyesi yönetimine, Sayın İlgezdi’ye, Haydar Ergülen’e, Belediyenin emeği geçen bütün yönetici ve emekçilerine sevgi ve saygıyla teşekkür ediyorum. Buluşmanın konuğu bütün şair kardeşlerimi ve burada bulunan herkesi saygıyla selamlıyorum.”

Şükrü Erbaş, “Benim arkamda aynı dilde, kültürde, coğrafyada yaşadığımız çok büyük dört şair var: Yunus Emre, Pir Sultan Abdal, Karacaoğlan, Nâzım Hikmet. Ben, onların yazdığı o büyük şiirlerin hiç olmazsa eteklerinde yer alacak, onları da kendimi de mahcup etmeyecek, üzerimde soğuyup duran zamanın ağırlığını bir iç çekiş kadar olsun göğüsleyecek şiirler yazmak istedim. Onların hayatları kadar engin bir gönülle yaşamak istedim. Onların, sadece yaşadıkları zamana değil bütün zamanlara meydan okuyan o büyük başkaldırılarını, en büyük miras olarak taşımak istedim. Aşktan, emekten, şiirden ve utanma duygusundan başka bir hayatım olmasın istedim” şeklinde konuştu.

Şiir Günleri Direktörü Haydar Ergülen yaptığı konuşmada, “Şiir Günlerinin, Nâzım Hikmet’i yitirdiğimiz 3 Haziran gününü de kapsayan 4 günlük bir buluşma olduğunu belirterek, “Salgın nedeniyle üçüncüsünü bu yıl 7-10 Ekim arasında yapılacak. Üçüncü kez konuk ülke şairlerini ağırlıyoruz. Bu yıl üç seçkin Hırvat şairi konuğumuz oluyor. Bir dil, ülke şiirini farklı şairleriyle tanımayı, onları hem Türkiye’den katılan şairlerle hem izleyenlerle buluşturmayı sürdüreceğiz” dedi.

Açılış konuşmaları ve plaket sunumundan sonra konuk ülke Hırvatistan’ın önde gelen üç Hırvat şairi Darija Zilic, Goran Beus Richtemberg ve Marjan Grakaliç kendi şiirlerini okudular.

Hem kendi şiirlerini hem de başka şairlere ait şiirleri besteleyen şair ve müzisyen Tozan Alkan ve arkadaşları da müzik dinletileriyle program da yer aldılar.

Şiir Günleri 10 Ekim’e dek çeşitli etkinliklerle sürecek. Festivalin 8 Ekim’de yapılacak bölümünü kardeş belediyelerinden biri olan Adalar Belediyesiyle birlikte gerçekleştirilecek.

Festival katılımcıları Hırvat şairlerle birlikte Büyükada’da Çelik Gülersoy Kültür ve Sanat Merkezi’nde olacaklar ve ada halkıyla bir araya gelip şiirlerini okuyacaklar.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Maltepe Belediyesi'nin 2022 yılı bütçesi 674 milyon 904 bin TLÖnceki Haber

Maltepe Belediyesi'nin 2022 yılı bütçesi...

ATAŞEHİR’DE KADINLARA SAĞLIK TARAMASI YAPILDISonraki Haber

ATAŞEHİR’DE KADINLARA SAĞLIK TARAMASI YA...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar