Ataşehir Belediye Meclisi’nde gündem işsizlik ve ekonomik krizdi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Ataşehir Belediye Meclisi’nde gündem işsizlik ve ekonomik krizdi
Ataşehir Belediye Meclisi Haziran ayı son toplantısında; 9 gündem maddesi görüşüldü ve oybirliği ile kabul edilirken gündem dışı konuşmalarda ekonomik kriz, yoksulluk ve diğer ilçelerin kıyaslanması ise yine dikkatlerden kaçmadı.

Ataşehir Belediye Meclisi, 1. Başkan Vekili Kudret Arslan'ın Başkanlığında Haziran ayının son toplantısında 9 gündem maddesini görüşmek üzere toplandı. 

Gündem maddelerine geçmeden gündem dışı söz alan meclis üyelerinin gündeminde ekonomik kriz, yoksulluk ve diğer ilçelerin kıyaslanması vardı.

Gündem dışı söz alan meclis üyelerinin konuşma ayrıntıları özetle şöyle:

“İSTANBUL'DA DERİN YOKSULLUK HER GEÇEN GÜN ARTIYOR”

Ataşehir Belediye Meclis Üyesi Tuğba Dönmez, Ataşehir Belediyesi'nin bir önceki toplantısında İstanbul Planlama Ajansı'nın Gıda krizi raporuyla ilgili bilgi verdi. İstanbul'da derin yoksulluk her geçen gün arttığını ifade etti. Çekmeköy Belediyesi'nin ve Beyoğlu Belediyesi'nin halkın aleyhine yönelik çalışmalarını eleştirdi. 

Meclis Başkanı Kudret Arslan ise mecliste Ataşehir'in öncelik olmasını gerektiğini belirterek, diğer ilçelerle kıyaslamalar yapmanın tartışmalara sebep olduğunu ifade etti. 

“DÜNYADA GIDA KRİZİ VAR. AK PARTİ HÜKÜMETİ OLARAK BUNUN FARKINDAYIZ”

AK Parti Grup Başkan Vekili Av. Mustafa Naim Yağcı; “ Dünyada gıda krizi var. AK Parti hükümeti olarak bunun farkındayız ve çözümlerimiz var. Bu konuda gereken adımları atıyoruz. Dengesizlikler var. Raflarda pahalı ve uygun ürünleri bulabiliyorsunuz. Devlet bu konuda elinden geleni yapıyor, sorumluluk almıştır. Avrupa'da ise raflarda ürün bulamama krizi var. Üretmeliyiz. 2000 yılında AK Parti olarak ülkenin sorunlarının yoğun olduğu dönemde göreve geldik ve çözümler üretmeye çalışıyoruz. Bayram arkadaşımız geçen toplantıda belirtmişti. Üsküdar da olan hizmetlerin burada da olmasını istiyoruz diyor. Biz iyi yönde hizmetlerin olması için gayret göstermeliyiz. Beyoğlu ve Çekmeköy'deki çalışmaları detaylı incelemeli tam bilgiye vakıf olmadan yorum yapmamalıyız. Milletin menfaatine eylemler yapmalıyız” dedi.

“ATAŞEHİR'DE HAYALİNİ KURDUĞUMUZ ESERLERLE İLGİLİ KONUŞTUK”

 Meclis üyesi Bayram Varol; "Geçen meclis toplantısında Ataşehir'de hayalini kurduğumuz eserlerle ilgili konuştuk. Biz muhalefette olduğumuz için  eksiklikleri net bir şekilde söyleyebiliyoruz. CHP'li Kadıköy Belediyesi'nin döneminden bugüne Yenisahra Barbaros Mahallesinde 33 yıllık eseriniz yok. Biz örnek veriyoruz. Ataşehir'de belediye olarak halkın yararına açmış olduğunuz bir tesisiniz yok. Olursa herkes faydalanmış olur" ifadelerini kullandı.

 

“RAFLARDA İNSANLAR ÜRÜN ALAMIYOR YOLSUZLUK, İŞSİZLİK VE EKONOMİK KRİZ VAR”

CHP Grup Başkan Vekili İlhami Yılmaz; "2002 yılında en kaz devraldık diyorlar. İlk zaman ki kurla bugün ki kura bakın. Ülke fakirleşti, enflasyona bakın. Raflarda insanlar ürün alamıyor. Yolsuzluk, işsizlik ve ekonomik kriz var. İşsizliğin ve fakirliğin siyaseti yok. Bunlara yönelik çözüm bulmamız lazım. Mazot olmuş 28 TL olmuş. Elimizi taşın altına koymalı, bir şeyler yapmamız lazım. Tuğba doğru söylüyor. Pazarların kapanış saatine doğru gidip görelim. İnsanlar çürük ve kalan ürünleri alıyor" diye konuştu.

“KAMU KURUMLARININ CİDDİ BORÇLARI VAR”

İYİ Parti Belediye Meclis Üyesi Oğuz Sarul; "Kamu kurumlarının ciddi borçları var. İnsanların kredi borcu 200 milyarın üzerinde. Geçen yılla bugün petrol fiyatları arasında ciddi fark var" şeklinde konuştu.

“AYNI MARKET VE PAZARLARDA BİZDE GEZİYOR, AYNI SIKINTILARI YAŞIYORUZ”

AK Parti Grup Başkan Vekili Av. Mustafa Naim Yağcı;  "2002 dolar 1,8 TL iken 2013'teki gezi olaylarından dolayı yüzde 5 faiz, yüzde 6 civarında enflasyon vardı.  Aynı market ve pazarlarda bizde geziyor, aynı sıkıntıları yaşıyoruz. Bunun siyaseti olmaz deyip siyaset yapıyorsunuz. Mesele topluma güven verme meseledir. Muhalefeti ve iktidarı olarak bulmalıyız" diyerek konuşmasını tamamladı.

“ÜLKEDE EKONOMİK KRİZ VAR”

Meclis 1.Başkan Vekili Kudret Arslan; "Ülke de ekonomik kriz var. Devlet büyükleri gerekli çalışmaları yapıyor ve televizyonda biz bunu görüyoruz" dedi.

Gündem dışı konuşmalara Kudret Arslan, kifayeti müzakere diyerek gündeme geçti. Gündem sırasında AK Parti ve CHP'li meclis üyeleri sıraları arasında sözlü tartışmalar yaşandı. 

“KOMİSYONLARDA Kİ ARKADAŞLARA TEŞEKKÜR EDERİM”

İlhami Yılmaz, Komisyonlarda ki arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. 9 Gündem maddesi komisyonlarda oy birliği ile geçti.

“ATAŞEHİR'İN MENFAATİNE OLAN HER ŞEYE OY BİRLİĞİ VERECEĞİMİZİ BELİRTMİŞTİK”

Naim Yağcı, "Ataşehir'in menfaatine olan her şeye oy birliği vereceğimizi belirtmiştik. Bugüne kadar kaç meclis toplantısında oy birliğine hangi maddeleri evet demişiz onun belirlenmesini talep ediyorum" dedi.

“ZAMANI VE GÜNÜ GELDİĞİNDE BU HALK TERCİHİNİ YAPACAK”

Abdullah Der; "Zamanı ve günü geldiğinde bu halk tercihini yapacak. Kim işini iyi yapıyorsa onu seçecek " diyerek seçim sandığını işaret etti.

“GÜNDEMDE GÖRÜŞÜLEN MADDELER OYBİRLİĞİ İLE KABUL EDİLDİ”

9 Gündem Maddesi’nin tamamı meclisteki tüm grupların oy birliği ile geçerken, 5 ve 7’inci gündem maddeleriyle ile ilgili CHP'li Meclis Üyesi Sadık Semih Kayhan ve AK Parti'li Meclis Üyesi Haluk Sadıkoğlu görüşlerini paylaştı.“İÇERENKÖY, KÜÇÜKBAKKALKÖY PLANLARINDA Kİ PLAN NOTLARIYLA İLGİLİ DÜZELTME OLACAK”

Sadık Semih Kayhan; "Kayışdağı - İnönü plan notlarında değişiklik yapmaya karar verdik. Sosyal donatı alanlarıyla ilgili iyileştirmeye yönelik bu çalışma yapıldı. İçerenköy ve Küçükbakkalköy imar planlarında ki plan notlarıyla ilgili düzeltme olacak. Gene meclis üyelerimize teşekkür ederim" ifadelerini kullandı.

“YÜZDE 20 TERKE GEREK KALMADAN DÖNÜŞÜM YAPILMIŞTIR”

Haluk Sadıkoğlu; "1/5000'lik planda 84 parselde yeşil alan sorununu gidermek için müdürlük ve komisyon olarak çalışmamızı sürdürüyoruz. Plan notumuzunda 2,7 emsali kaldırılmıştı. Ruhsat alınmış yerlerin hakların korunması için, sosyal donatı alanları ile ilgili düzeltme yapılmasını sağladık. Dere boyu parsellerindeki sorunlarla ilgili çözümcül yaklaştık. Ek kesintiler yapılmaması için düzeltme yapılıyor. Yüzde 20 terke gerek kalmadan dönüşüm yapılmıştır. Büyük anlamda sorunlar çözülmüş olacaktır. Mahalle halkımıza hayırlı olsun. Küçükbakkalköy ve İçerenköy planlarında ki dezavantajlı parsellerle ilgili iyileştirme yapılacak. Emeği geçen müdürlüğümüze, komisyon üyelerimize ve meclis üyelerimize teşekkür ederim" dedi.

 Konuşmaların tamamlanmasından sonra gündemde bulunan 9 madde oybirliği ile geçti.

Gündemde görüşülecek başka madde kalmadığından 1. Başkan Vekili Kudret Arslan, 04.07.2022 Pazartesi günü saat 15.00 da toplanmak üzere oturumu kapattı.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Ataşehirli minik öğrenciler mezuniyet heyecanı yaşadıÖnceki Haber

Ataşehirli minik öğrenciler mezuniyet he...

Türk Kızılay’ın 154’üncü kuruluş yılı Ataşehir’de kutlandıSonraki Haber

Türk Kızılay’ın 154’üncü kuruluş yılı At...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar